Ecem Akıncı Çocuk ve Ergen Psikolojisi
 
menu×

Ebeveynlere Teknoloji Kullanımı İle İlgili Öneriler  • İlkönce kendi teknoloji kullanımımızı düzenlemeliyiz. Çocuklar model alarak öğrenirler ve okul çağına kadar en önemli rol modelleri ebeveynleridir.Dolayısıyla çocuklarımızın bulunduğu ortamlarda telefon, bilgisayar, tablet, televizyon gibi teknolojik alet kullanımımızı en aza indiremiyor, teknolojiyi sadece eğlence aracı olarak kullanıyor, bilgi alışverişi gibi faydalı olabilecek noktalarını vurgulamıyorsak, çocuklarımıza da kullanım konusunda sınırlar koymaya çalışmamız bir sonuç vermeyecektir. Bu sebeple en iyi başlangıç noktası iyi örnek olmaktır.

 

  • Teknolojik aletlerin kullanımı konusunda birlikte kararlar alın. Çocuğun teknolojik aletin başında geçireceği süreyi, oynayacağı oyunları, izleyebileceği video türlerini ve erişim sağlayabileceği internet sitelerini onunda isteklerine kulak vererek ortak şekilde belirleyin. Birlikte, kullanımla ilgili günlük ya da haftalık çizelgeler oluşturmak, süreci daha keyifli hale getirdiği gibi, sizi sürekli teknolojik aletlerin kullanımı konusunda uyarılarda bulunan ebeveyn olma durumunda da kurtarabilir.

 

  •  Çocuğunuzun oynamak istediği oyunları, izlemek istediği videoları, erişmek istediği internet sitelerini ondan önce incelemeyi ihmal etmeyin.

 

  • Güvenli internet filitreleri hakkında bilgi edinin.Birçok çocuk filitresi, sadece çocuklara uygun içeriklere erişim olağanı tanıyarak çocuklarınızın uygunsuz materyallere maruz kalmasını önlemektedir.

  • Teknolojik hiçbir aleti istediğiniz davranışı elde etmek için bir araç olarak kullanmayın. Yemek yemeleri için önlerine tablet koymak, televizyon izlettirmek ya da kişisel zamanınızı arttırmak, günlük işlerinizi yapmak gibi gerekçelerle fazladan teknolojik alet kullanımına izin vermek, çocukların teknoloji bağımlısı haline gelmelerine ortam sağladığı gibi, fizyolojik ya da psikolojik bir çok sorun yaşamalarına da zemin hazırlar.

  •  İmkanınız varsa çocuğunuzun teknolojik alet kullanımı sırasında yanında olun.Özellikle ‘’youtube’’ gibi içerik akışının son derece hızlı olduğu video sitelerinde çocukların uygun içerikli olmayan görsellere maruz kalabildiğini unutmayın. Fazla müdahale etmeden, bir yandan kendi aktivitenizi gerçekleştirip bir yandan göz ucuyla izlemek, çocuğun uygunsuz bir içeriğe ya da tehlikeli bir duruma maruz kaldığı anda size eyleme geçebilme imkanı tanır. Eğer yanında olmak için fırsatınız yoksa özellikle bilgisayar ve tablet gibi internet bağlantısı olan cihazların ‘’geçmiş’’bölümlerini gözden geçirmeniz son derece faydalı olacaktır.

 

  • Çocuğunuzun teknolojik aletler dışında keyif aldığı sosyal ve fiziksel aktiviteleri tespit edin. Boş  zamanlarını bu aktivitelerle doldurması için onu teşvik edin. Çocuğunuzun yüz yüze iletişimler kurmasına olanak tanıyın, akranlarıyla sosyalleşebilmesi için onu destekleyin.

  • Unutmayın ! Hiç bir teknolojik alet çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz zamanın yerini tutamaz. Tek yönlü iletişime neden olan teknolojik aletlerin aşırı kullanımı çocukların özellikle dil, sosyal, bilişsel ve duygusal gelişimini olumsuz yönde etkiler.  Bu yüzden ortak aile zamanlarınızı  ve etkinliklerinizi arttırmalı, teknolojik aletlerin her türlü kullanımını en aza indirmelisiniz. 


×