Ecem Akıncı Çocuk ve Ergen Psikolojisi
 
menu×

Klinik Psikolog Ecem Akıncı Parmaksızoğlu'nun Özgeçmişi
Kocaeli doğumlu olan Klinik Psikolog Ecem Akıncı, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi mezunudur. 2010 yılında Yeditepe Üniversitesi'nde başladığı Psikoloji lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle tamamlamıştır. Eş zamanlı olarak Anadolu Üniversitesi'nde başlamış olduğu Sosyoloji lisans eğitimini de başarıyla tamamlamıştır. Lisans eğitimleri süresince Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Türk Alman Vakfı Gölcük Saraylı Çocuk Köyü  ve Erva Kanbak Özel Eğitim Merkezi gibi bir çok kurumda gönüllü çalışmalarını sürdürmüştür. 2014 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programına kabul edilmiş ve program dahilinde Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde, süpervizyon altında çocuk, ergen ve yetişkin danışanlara psikoterapi hizmeti vermiştir. 


Eğitim ve staj sürecinin ardından ‘’Anne Tutumlarına Yönelik Psiko-eğitim Çalışmasının Çocukluk Çağı Obsesif Kompulsif Bozukluk Semptomlarına Etkisi‘’ konulu tez çalışmasını yürütmüştür. Tez çalışması kapsamında eşik altı obsesif kompulsif belirtiler gösteren ilköğretim çağındaki çocukların annelerine kendi hazırlamış olduğu sekiz haftalık psiko-eğitim çalışmasını uygulamıştır. Çalışmanın tamamlanmasının ardından ‘’Klinik Psikolog’’ ünvanını almaya hak kazanmıştır. Tez çalışması 20. Ulusal Psikoloji Kongresinde sözel bildiri olarak sunulmuştur.


Aldığı eğitimler dahilinde; Çocuk Değerlendirme Testleri, Minnesota Çok Yönlü Değerlendirme Envanteri (MMPI) ve Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği (WISC-R / WISC-IV) uygulamaktadır. Çocuk danışanlarına; Bilişsel Davranış Terapisi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Filial Terapi (ebeveyn-çocuk ilişkisi terapisi), Gelişimsel Temas Terapisi ve Esnek Sıralı Oyun Terapisi, ergen danışanlarına ise; Dinamik Yönelimli Terapi ve Bilişsel Davranış Terapisi ve Çözüm Odaklı Terapi hizmetlerini vermektedir.

Terapi hizmetlerinin yanı sıra, 2018 yılından bu yana Kocaeli ve İstanbul bölgelerinde farklı eğitim kurumlarında psikolojik danışman olarak hizmet vermeye devam etmektedir. 


Klinik Psikiyatri Dergisinde yayınlanmaya hak kazanmış bilimsel bir yayını bulunan Klinik Psikolog Ecem Akıncı aynı zamanda Türk Psikologlar Derneği üyesidir.
×